Dlaczego hiszpańskie drewno cedrowe powinno być używane w humidorach?

Published :+ 2017-01-04 00:00:00
Categories : Ogólne informacje na temat humidora

Humidor może być wykonany z różnych materiałów, ale prawdziwie decydująca jest tylko drewniana wykładzina wewnątrz humidora. Prawie wszystkie humidory, z każdego przedziału cenowego, są obecnie wytwarzane za pomocą podstawy MDF z warstwą okleiny drewnianej wyłożonej wewnątrz. Najważniejszą kwestią jest zatem rodzaj i grubość drewna użytego we wnętrzu. Tutaj hiszpański cedr oferuje cały szereg korzyści :

Aromat: Specjalny aromat hiszpańskiego drewna cedrowego harmonizuje nadzwyczaj dobrze z aromatami tytoniu i ma pozytywny wpływ na rozwój smaku cygar.

Bufor wilgoci: Hiszpańskie drewno cedrowe może przechowywać duże ilości wilgoci i uwalniać ją z powrotem do środowiska. To nie tylko kompensuje wahania wilgotności podczas otwierania humidora, ale także zapewnia bardziej jednolity klimat w całym humidorze. Mahoń i inne tropikalne drewna mogą również magazynować wilgoć w różnym stopniu, ale brakuje im innych zalet hiszpańskiego cedru. W przypadku innych materiałów używanych wnętrz humidora, które nie absorbują wilgoci, jak na przykład szkło, cygara będą narażona na większe wahania poziomu wilgotności otoczenia.

Ochrona przed chrząszczami tytoniowymi: hiszpańskie drewno cedrowe działa jak naturalny środek odstraszający owady i zmniejsza ryzyko nękania cygar przez chrząszcze tytoniowe .

Ważne jest, aby drewno hiszpańskiego cedru zostało właściwie wysuszone przed użyciem w humidorze. Proces ten odbywa się w dużych piecach. Jeśli świeże drewno nie zostanie odpowiednio wysuszone, może nagle, nawet po kilku latach, wytworzyć lepką pozostałość na powierzchni, która może być bardzo trudna do usunięcia.

Jednakże, hiszpański cedr ma swoją cenę i jest często bardzo trudny w pozyskaniu , szczególnie w Chinach, ale także w innych krajach znanych z produkcji humidorów. Drewno musi być importowane z Ameryki Łacińskiej lub z plantacji w Afryce Zachodniej. W wielu krajach, nie ma wystarczającego zapotrzebowania na hiszpańskie drewno cedrowe, więc ten niszowy produkt nie jest uważany za wart importowania dla większość kupców drewna. Dla przeciętnego człowieka, a czasami nawet dla osób palących cygara, różnica w porównaniu z innymi drewnami tropikalnymi często nie jest dostrzegalna w momencie zakupu. W praktyce niestety w humidorach często używa się mahoniu lub innego drewna tropikalnego. Głównie z powodu ignorancji i podobnej nazwy często używa się czerwonego cedru. Nie ma jednak miejsca w humidorach, jego przenikliwy zapach zniszczy aromat każdego cygara w środku.

Innym często spotykanym problemem jest stosowanie bardzo cienkich fornirów . Forniry o grubości poniżej 1 mm nie są wystarczająco grube, aby zapewnić pozytywne cechy hiszpańskiego drewna cedrowego. Ponieważ w większości przypadków grubość okleiny nie jest widoczna dla kupującego, stosowanie bardzo cienkich fornirów w humidorze jest okazją by obniżyć koszty. To może zmienić zakup humidora w kwestię zaufania. Wybierając znanych producentów, takich jak
adorini lub Elie Bleu, kupujący może mieć pewność, że tylko hiszpańskie drewno cedrowe odpowiedniej grubości jest stosowane w produkcji humidorów. W naszym sklepie internetowym posiadamy także hiszpańskie drewno cedrowe dostępne do bezpośredniego zakupu.

Czy humidor może ożywić suche cygara?


Jak działa humidor?