Jak długo należy pozostawiać cygara do dojrzewania?

Większość ludzi wierzy, że cygaro jest w optymalnym stanie po zakupie i uważa, że ​​nie muszą już dojrzewać. Zakłada się, że producent pozwolił na dojrzewanie surowca tytoniowego, a także wymaga optymalnego procesu fermentacji. Ale czy to odzwierciedla rzeczywistość?

Porównanie z winem sugeruje, że należy rozważyć to pytanie w inny sposób. Istnieją wina, które są wyraźnie produkowane do codziennego użytku i nie nadają się do długotrwałego przechowywania, tj. Starzenia. Wina różowe są prawdopodobnie najlepszym tego przykładem. Następnie na drugim końcu spektrum są klasycznie produkowane wina Bordeaux, których nikt z nas nie poznałby od razu po butelkowaniu. Każdy miłośnik Bordeaux wie, że klasyczny Bordeaux musi być przechowywany w piwnicy przez kilka lat, a niektóre osiągają dojrzałość kilkadziesiąt lat później.

To samo dotyczy większości kubańskich i innych cygar premium. W przeciwieństwie do wina, nie musisz się jednak martwić przechowywaniem cygar zbyt długo. Staranne przechowywanie jakiegokolwiek cygara, nawet przez kilka lat, nie okaże się szkodliwe.

Podobnie jak w przypadku wina, nie ma ogólnego szacunku na temat ilości czasu potrzebnego do "dojrzewania" cygar, ocena jest subiektywna. Punktem odniesienia może być doświadczenie ze specjalnym cygarem, którego smak uznano kiedyś za idealny. Ale podobnie jak winogrona, tytonie mogą się różnić od jednego zbioru do drugiego.

Jeśli chcesz eksperymentować ze starzeniem cygar, niekoniecznie potrzebujesz szafki z cygara. Najlepsze wyniki osiąga się jednak poprzez przechowywanie cygar w ich oryginalnych 25 lub 50 polach w humidorze. Tak więc wielkogabarytowy humidor może być bardzo przydatny. Następnie możesz smakować cygara z tego pudełka w różnych odstępach czasu, w odstępie kilku miesięcy, aż osiągną swój szczyt.

Całkowicie niezależne od potencjału starzenia się każdego cygara, eksperci cygar zgadzają się, że wszystkie cygara premium powinny być przechowywane w humidorze przez co najmniej 6 miesięcy po zakupie przed paleniem.

W swojej klasycznej książce "Ilustrowana encyklopedia cygar post-rewolucyjnych Havana" znany guru cygar, Min Ron Nee, zamieścił informacje o starzeniu się większości kubańskich cygar. Niestety, książka została wyprzedana na wiele lat i kiedy można ją znaleźć, sprzedaje się po cenie kolekcjonerskiej ponad 1000 USD (USD). Możliwe jest jednak bezpłatne zapoznanie się z zaleceniami dotyczącymi starzenia się. W internetowym sklepie z cygarami Zigarrenwelt.de znajdziesz zalecenie Min Ron Nee dla każdego kubańskiego cygara w sklepie.

Co mogę zrobić, aby uniknąć...


Jak skalibrować higrometr?