Jak skalibrować higrometr?

Najpierw należy sprawdzić, czy higrometr ma funkcję kalibracji, ponieważ niektóre analogowe, a nawet niektóre higrometry cyfrowe nie mają tej funkcji. Analogowe higrometry, które można skalibrować, zwykle mają śrubę z tyłu, która służy do kalibracji. W przypadku higrometrów cyfrowych zapoznaj się z instrukcjami producenta. Jak opisano w Jaki jest najlepszy typ higrometru? , higrometry analogowe są szczególnie wrażliwe na drgania i muszą być regularnie kalibrowane.

Do higrometrów analogowych i cyfrowych można stosować następujące typowe metody kalibracji:

  • Metoda Solna: Napełnij pojemnik wodą, tak aby dno było pokryte na około 5 milimetrów. Następnie sporządź nasycony roztwór soli, tj. około 40 gramów soli na 100 ml wody. Umieść szklankę z otworem skierowanym w dół w pojemniku, a następnie umieść na niej higrometr. Zamknij pojemnik i pozostaw go na około cztery godziny. Niezwykle ważne jest, aby temperatura pozostała stała podczas tego procesu. Temperatura powinna wynosić od 19 do 21 ° C. Powoduje to 75% wilgotności względnej w pojemniku. W następnym kroku musisz być szybki: Umieść higrometr w dłoni i natychmiast wyreguluj higrometr, aby odczytać 75%. Jeśli zbyt długo ustawiasz 75%, nie będzie to dokładne. Im dłużej to zajmie i im bardziej czuły jest twój higrometr, tym mniejsza będzie dokładność kalibracji.

  • Metoda mokrej tkaniny: Poniższa metoda nie jest tak dokładna, ale jest szybsza i łatwiejsza niż metoda solna. Wartością referencyjną jest tu 100% wilgotności względnej. Symuluje się to wilgotną szmatką owiniętą wokół higrometru. Pozostaw higrometr owinięty w materiał przez godzinę, a następnie ustaw wilgotność na 100%.

Jak długo należy pozostawiać cygara...


Jaki jest najlepszy typ higrometru?