Prawidłowy poziom wilgotności wewnątrz humidora

Być może już kupiłeś cygara na Karaibach. Cygara zwykle siedzą na półce, bez śladu humidora lub nawilżacza. W niektórych przypadkach ma to niewiele wspólnego z niedbałością, ale ma też coś wspólnego z wilgotnością powietrza w tych krajach, która jest znacznie wyższa niż na innych szerokościach geograficznych.

Standardowe zalecenie polega na tym, by poziom wilgotności wewnątrz humidora pozostał między 68 a 75% , chociaż dopuszczalne są niewielkie przejściowe wahania w górę lub w dół.

Tylko wilgotne liście tytoniu można prawidłowo zwinąć. Świeżo zwijane cygara mają zawartość wilgoci około 20%, ale zawartość wilgoci obniża się stopniowo podczas następnego przechowywania. Aby cygara nie wyschły, powinny zachować około 12-14% masy wody. Dzieje się tak najlepiej, gdy są przechowywane w temperaturze między 16 a 26°C. W przypadku stosowania nawilżacza odpowiednio dostosowanego do humidora , wilgotność powinna ustabilizować się gdzieś w tym obszarze po kilku dniach w humidorze.

Szczególnie miłośnicy anglosascy często przechowują cygara o nieco niższym poziomie wilgotności, przy wilgotności zaledwie 65% i przy długim przechowywaniu do 60%. Doświadczeni palacze cygar powinni porównywać aromat swoich ulubionych cygar, gdy są przechowywane w różnych poziomach wilgotności , ponieważ aromat zmienia się w zależności od zawartości wilgoci w tytoniu. Dzięki elektronicznym systemom nawilżania możliwe jest zmienianie poziomu wilgotności wewnątrz humidora według potrzeb.

Co zrobić, gdy poziom wilgotności w...


Jaki jest najlepszy sposób...