Co zrobić, gdy poziom wilgotności w humidorze jest za wysoki?

Przekroczenie zalecanego poziomu wilgotności powietrza w krótkim okresie nie jest powodem do niepokoju i często może być spowodowany wyższymi temperaturami zewnętrznymi w lecie. Jeżeli jednak poziom wilgotności utrzymuje się powyżej 75% przez dłuższy czas, należy podjąć następujące środki:

  • Kalibruj higrometr , aby upewnić się, że wyświetlany jest dokładny poziom wilgotności. Analogowe higrometry są bardzo wrażliwe na wibracje i powinny być regularnie kalibrowane.
  • Pozostaw humidor otwarty przez kilka godzin , a poziom wilgotności znów spadnie. Jeśli to konieczne, powtórz proces ponownie po kilku dniach, jeśli wilgotność jest nadal zbyt wysoka.
  • Sprawdź system nawilżania. Jeśli był on napełniony w ciągu ostatnich 7 dni, może to oznaczać, że nawilżacz emituje zbyt dużo wilgoci w stosunku do wielkości humidora. Następnie należy ponownie napełnić nawilżacz nieco mniejszą ilością wody lub wymienić nawilżacz na mniejszy model lub nawilżacz z regulowanymi otworami wentylacyjnymi. Wiele systemów nawilżania, takich jak systemy adorini i Elie Bleu pozwalają na regulację otwarcia otworów nawilżacza. W takim przypadku powinny one być prawie całkowicie zamknięte, pozostawiając tylko najmniejszą lukę.
  • Jeśli zwiększona wilgotność zbiega się z ciepłymi, wilgotnymi miesiącami letnimi, możesz rozważyć tymczasowe przeniesienie humidora do piwnicy , szczególnie jeśli warunki klimatyczne utrzymują się przez kilka tygodni.
  • Obróć cygara w humidorze.
Cygara, które są bardzo blisko systemu nawilżania, są prawdopodobnie bardziej wilgotne niż te w warstwach poniżej. Spróbuj je przełożyć.

Przy wilgotności względnej powyżej 75% wzrasta prawdopodobieństwo kwiatostanu tytoniu, a nawet pleśni.

Dlaczego do nawilżania humidora...


Prawidłowy poziom wilgotności...