Jaki jest najlepszy sposób przechowywania cygar przez długi czas?

W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie starzeniem się lub dojrzewaniem cygar. Różni producenci cygar teraz sprzedają cygara, które dojrzewały przez kilka lat, często w limitowanych edycjach. Podobnie jak w przypadku dobrych win, długoterminowe przechowywanie większości cygar premium prowadzi do pozytywnej zmiany smaku. Ten proces jest ogólnie nazywany starzeniem. Smaki stają się wyraźniejsze, ogólny smak jest bardziej harmonijny, a cygaro traci wszelką niepożądaną ostrość. Ponieważ cygara nie są na ogół oferowane na różnych etapach dojrzałości, miłośnicy są pozostawieni samym sobie i muszą sami organizować długoterminowe przechowywanie swoich ulubionych cygar. W przeciwieństwie do cygar przeznaczonych do bezpośredniego spożycia, zalecany jest nieco niższy poziom wilgotności wynoszący 63-70% dla długoterminowego przechowywania . Zmniejsza to również ryzyko inwazji chrząszcza tytoniowego i rozwoju pleśni wewnątrz humidora .

Elektroniczny system nawilżania specjalnie zaprojektowany do cygar podobny do tych stosowanych w szafkach cygarowych , ale także do stołowych humidorów , jest absolutnie niezbędny dla długoterminowego przechowywania. Zapewniają one jednolity klimat wewnątrz humidora dzięki regularnemu obiegowi powietrza, skutecznie zapobiegając tworzeniu się w humidorze kieszeni o podwyższonej wilgotności, które ostatecznie mogą prowadzić do pleśni.

W przypadku długotrwałego przechowywania cygara powinny być przechowywane w oryginalnym pudełku. Pudełka o pojemności 50 cygar są szczególnie popularne wśród kolekcjonerów cygar. W zamkniętym pudełku cygara dojrzewają stopniowo, a ich smaki będą się łagodzić i pogłębiać.

Większość cygar klasy premium może być przechowywana prawie w nieskończoność w wymienionym zakresie wilgotności, a większość cygar doświadcza pozytywnej zmiany smaku na przestrzeni lat. Zazwyczaj zaleca się przechowywanie cygar w humidorze przez 6 do 12 miesięcy po zakupie. To, co jest powszechnie określane jako starzenie się cygar, oznacza co najmniej 2-letnie przechowywanie.

Prawidłowy poziom wilgotności...


Gdzie jest najlepsze miejsce do...