Co zrobić z pleśnią w humidorze?

Wraz z chrząszczem tytoniowym pleśń jest prawdopodobnie największym zagrożeniem dla cygar przechowywanych w humidorze. Jeśli myślisz, że na cygarach rośnie pleśń, nie panikuj, może to być tylko rozkwit cygar.

Rozkwit cygar jest związkiem białkowym, który dla większości ludzi wygląda jak pleśń, ale jest zupełnie nieszkodliwy i można go łatwo usunąć za pomocą pędzelka z opakowania na cygara. Jednak rozkwit cygar może wskazywać na zbyt wilgotny klimat dla twoich cygar. Pleśń byłaby kolejnym etapem, jeśli wilgotność nie zostanie obniżona z powodzeniem.

Jak rozpoznać pleśń? Wszyscy mieli kiedyś spleśniały chleb w swoich rękach. Cygara z pleśnią wyglądają w podobny sposób: szaro-zielone, futrzane pokrycie, które można częściowo usunąć za pomocą pędzla, ale pozostawia plamy w ślad za nim. W przeciwieństwie do kwitnienia cygar, pleśń wpłynie również na podszewkę drewnianego humidora w dłuższej perspektywie. Jeśli w humidorze znajdują się zapleśniałe cygara, będzie miał stęchły zapach.

Kiedy pojawia się pleśń? Jeśli masz pleśń na cygarach, poziom wilgoci wewnątrz humidora prawdopodobnie utrzymywała się na poziomie ponad 80% przez kilka tygodni. Jeśli możesz wykluczyć to ponad wszelką wątpliwość, najprawdopodobniej będzie to rozkwit cygar.

Co zrobić z pleśnią? Jeśli zidentyfikujesz pleśń, musisz dokładnie sprawdzić każde cygaro i niestety, pozbyć się cygara, którego to dotyczy. Cygara, które wydają się być w dobrym stanie, powinny zostać dokładnie sprawdzone po następnym otwarciu humidora. Nawet jeśli pleśń nie dotknęła bezpośrednio drewna humidora, należy go dokładnie wyczyścić suchą szmatką, aby usunąć wszelkie zarodniki pleśni. Aby usunąć wszelkie ślady pleśni, użyj suszarki do włosów. Zarodniki zginą pod wpływem temperatury powyżej 50°C.

W przypadku wysokiej jakości humidorów wewnętrzne ściany humidora można przeszlifować papierem ściernym.

W tym miejscu powinieneś również sprawdzić system nawilżania. Niezależnie od tego, czy to gąbka lub polimer akrylowy, czy to aktywny czy pasywny system - należy otworzyć nawilżacz i wyczyścić go ostrożnie. Jeśli są ślady na gąbce, należy ją wyrzucić i wymienić. W naszym sklepie można kupić akrylowo polimerową gąbkę zastępczą . Nawet jeśli nie zauważą Państwo żadnych widocznych oznak uszkodzenia nawilżacza, nadal zaleca się wymianę środka nawilżającego nawilżacz (np. Gąbki itp.), Aby zminimalizować ryzyko kolejnego rozkwitu i dokładnie oczyścić cały system nawilżania.

Jak mogę naprawić przyczyny? Często odpowiedzialny jest sam system nawilżania. Albo dlatego, że jest zbyt duży dla humidora, albo cygara były przechowywane zbyt blisko niego. Możesz rozważyć zakup systemu nawilżania dostosowanego do wielkości humidora i ilości przechowywanych w nim cygar, najlepiej elektronicznego systemu nawilżania, który zapewnia bardziej precyzyjną kontrolę poziomu wilgotności i cyrkulacji powietrza.

Przeczytaj również nasze zalecenia dotyczące zbyt wysokiej wilgotności w humidorze .

Jaki jest najlepszy system nawilżania...


Dlaczego do nawilżania humidora...